10 правил для ефективного дистанційного навчання

Використовуєте однаковий підхід, засоби та платформи для комунікації.

Існує безліч можливостей для онлайн-навчання та здійснення різних освітніх процедур дистанційно. Проте уявіть, що відбувається з учнем, якщо ви та ваші колеги використовуєте різні ресурси для дистанційного навчання. Домашні завдання з математики у Viber, українська література на YouTube, а хімія взагалі в окремому додатку. Простежування та систематизація таких завдань забиратиме купу зусиль та ресурсів учня й одразу відбиватиме бажання вчитися. Якщо весь колектив педагогів вашої школи прийме спільні правила взаємодії - це суттєво спростить як життя учнів, так і вашу особисту роботу.

Живе спілкування.

Може здаватися, що дистанційне навчання в сучасному світі дуже легко налаштувати. Скидаєш посилання на книжки, завдання у месенджер і збираєш відповіді. Проте, одним з важливих аспектів взаємодії під час навчання є живе спілкування, споглядання та слухання. Тому, практикуйте вихід в прямі ефіри для пояснення теми, аналізу завдань та дискусії з учнями хоча б раз на 2-3 дні.

Довіра.

Насправді, однією з проблем дистанційного навчання є довіра. З деяких предметів вчителю важко перевірити, чи справді учень зробив завдання самостійно. Полегшити ситуацію допоможуть завдання, які потребують додаткового пояснення. Запропонуйте учням не просто надсилати результати, а й додавати до них короткі відео чи голосові повідомлення, в яких вони пояснюють вам хід розв'язку чи своє бачення правильної відповіді. Також цей прийом допоможе "прокачати" навички комунікації та самопрезентації учнів.

Платформа має бути зручною як для вчителя, так і для учня.

Не варто використовувати для комунікації з учнями соцмережі чи платформи, які не є значно популярними серед школярів. За даними дослідження Інвестиційного банку Piper Jaffray 45% представників покоління Z найчастіше користуються Snapchat, 26% надають перевагу Instagram, а третє місце зайняв Twitter. Facebook втратив свою популярність, у порівнянні з попередніми опитуваннями. Цією мережею активно користується лише 8% молодих користувачів. Якщо ж ви плануєте використовувати спеціальну платформу для дистанційного навчання, то обов'язково надішліть учням покрокову інструкцію з реєстрації та специфіки її використання.

Єдина система оцінювання.

Тут все аналогічно до першого правила. Краще ваша команда педагогів витратить трохи часу для створення єдиної та прозорої системи оцінювання, а ніж кожен вчитель працюватиме з учнями за власними правилами. Більш того, уся система має бути чітко поясненою школярам.

Формування єдиного плану занять та тем.

Спланувавши навчальні матеріали, ви, у першу чергу, спростите своє життя. Крім того, це дозволить вам об'єктивно оцінити чи не буде запланований об'єм надмірним для цього періоду. Також, якщо всі у вашій команді матимуть подібні індивідуальні плани, ви зможете найбільш вдало оптимізувати загальну систему навчання в період карантину.

Не використовуйте виключно одну форму комунікації.

Так само, як і на звичайному уроці ви говорите, пишете, показуєте, під час дистанційних занять потрібно залучати всі типи сприйняття в учнів. В онлайні ви маєте широке поле для маневру. Адже комбінувати текстові завдання можна з відопоясненням чи аудоповідомленнями. Щоб дати можливість кожному учню виконати хоча б одне завдання створюйте підбірки. Наприклад, пропонуйте в рамках одної теми або переглянути фільм, або ж прочитати статтю чи прослухати подкаст.

Геймифікація.

Чим більше ігрових елементів та квестів буде у ваших матеріалах, тим більше шансів, що учні не просто виконають домашнє завдання, а й активно включаться до більш глибинного вивчення теми. Наприклад, якщо в рамках уроку географії вам потрібно вивчити певну країну, дайте дітям завдання спланувати подорож до неї й підготувати онлайн-план свого перебування та відвідин різних цікавих місць.

Робота в онлайн-групах.

Дистанційне навчання - це найкраща можливість об'єднати учнів у команди та надавати їм групові завдання. Крім того, це спрощує етап підготовки завдань й дозволяє максимально розкрити творчий потенціал школярів.

Система "питання-відповідь".

Одразу домовтеся з учнями, коли й куди вони можуть надсилати вам запитання. Інакше ви ризикуєте цілий день просидіти в обіймах комп'ютера чи телефона. Якщо якесь питання від учнів часто повторюється, то варто переформатувати завдання, яке ви поставили, або створити файл з відповідями на часті запитання.